BİLİMSEL PROGRAM


14:00-15:30 ZOR OLGULAR
Oturum Başkanları: Bahri Akdeniz, Füsun Topçu
Panelistler: Ayşe Yıldırım, Mustafa Özmen

OLGU 1
Emin Ünal

OLGU 2
Çelik Sümer

OLGU 3
Volkan Kozluca
15:30-15:45 KAHVE ARASI
15:45-16:45 KARDİYAK MR
Özge Özden, Ahmet Barutçu
16:45-17:00 KAHVE ARASI
17:00-18:00 KURS PULMONER ANJİYOGRAFİ DEĞERLENDİRME
Bülent Mutlu, Halil Ataş
  AKŞAM YEMEĞİ
20:30-22:00 AÇILIŞ PROGRAMI
Serdar Küçükoğlu

YARIŞMA PROGRAMI "ADHAD SORUYOR"
Serdar Kula, Burçak Kılıçkıran Avcı
SALON A SALON B
  PULMONER HİPERTANSİYON DOSYASI
1. BÖLÜM

Oturum Başkanları: Zeynep Pınar Önen, Cemal Bes
Panelistler: İsmail Hanta, Murat Meriç
   
08:45-09:00  BUNU BİLİYOR MUSUNUZ?
SFT de ileri akciğer hastalığını gösteren bulgular nelerdir?
Konuşmacı: Şermin Börekçi
09:00-10:00  VAKA 1
Ersan Atahan

VAKA 2
Pelin Pınar Deniz
10:00-10:15 KAHVE ARASI
  PULMONER HİPERTANSİYON DOSYASI
2. BÖLÜM

Oturum Başkanları: Meral Kayıkçıoğlu, Can Sevinç
Panelist: Sanem Nalbantgil
10:15-10:30  BUNU BİLİYOR MUSUNUZ?
Sıvı yükleme testi nasıl, kime yapalım?
Konuşmacı: Barış KAYA
10:30-11:30 VAKA 1
Burcu Yağmur

VAKA 2
Emrah Erdoğan
11:30-11:45 KAHVE ARASI
11:45-12:00 PULMONER HİPERTANSİYON DOSYASI
3. BÖLÜM

Oturum Başkanları: Dursun Alehan, Saide Aytekin
Panelistler: Çağlar Emre Çağlıyan, Timur Meşe
11:45-12:00  BUNU BİLİYOR MUSUNUZ?
Major Aortiko Pulmoner Kollateral Arterler (MAPCA) Nedir?
Konuşmacı: Serdar Kula
12:00-13:00 VAKA 1
Alparslan Fatih Genç

VAKA 2
Ümit Yaşar Sinan
13:00-14:00 ÖĞLE YEMEĞİ
ROMATOLOGLAR VE GÖĞÜS HASTALIKLARI İÇİN EKOKARDİOGRAFİ
Oturum Başkanları: Dilek Çiçek Yılmaz, Ali Akdoğan
KARDİYOLOJİ VE GÖĞÜS HASTALIKLARI UZMANLARI İÇİN KAPİLLAROSKOPİ
Oturum Başkanları: Merih Birlik, Uğur Karakulak, Oğuz Uzun
14:00 - 14:30 Ekokardiografi, Burçak Kılıçkıran Avcı
14:00 – 14:20 Kapillaroskopi nedir ? Nasıl yapılır? Yasemin Yalçınkaya
14:30 - 15:00 Ekokardiografi raporu değerlendirilmesi, Özge Özden 14:20 – 14:50 Kapillaroskopik bulgular Orhan Küçükşahin
15:00 - 15:15 Cevaplanmamış sorular 14:50 – 15:15 Birlikte değerlendirelim Levent Kılıç, Duygu Karadağ
15:15-15:30 KAHVE ARASI
PULMONER GÖRÜNTÜLENME
Oturum Başkanları: Veli Yazısız, Nesrin Moğulkoç
   
15:30-15:50 PA Akciğer Grafisi
Gamze Durhan
15:50-16:10 BT: Vasküler Görüntüleme
Ali Aslan Demir
16:10-16:30 BT: Parankimal Görüntüleme
Macit Arıyürek
16:30-16:40 Uzmanına Danış
   
16:40-16:50 VAKA 1 -PAAG / BT PAH
Aslı Gürün Kaya
16:50-17:00 VAKA 2 -PAAG / BT KTEPH
Derya Kocakaya
17:00-17:10 VAKA 3 -PAAG / BT İnterstisyel Akciğer Hastalığı (UIP)
Füsun Fakılı
17:10-17:20 VAKA 4 - PAAG / BT İnterstisyel Akciğer Hastalığı (NSIP)
Mustafa Erdoğan
17:20-17:30 VAKA 5 - PAAG / BT Pulmoner Veno-Okluzif Hastalık
Sena Sert Şekerci
    17:30-18:30 SÖZLÜ BİLDİRİ YARIŞMASI
Jüri: Can sevinç, Zeki Öngen, Mehmet Akbulut, Funda Öztunç, Ayten Yazıcı
07:30-08:30 İLERİ EKOKARDİYOGRAFİ KURSU
Omaç Tüfekçioğlu
08:30-08:45 KAHVE ARASI
  PULMONER HİPERTANSİYON DOSYASI
4. BÖLÜM

Oturum Başkanları: Serdar Küçükoğlu, Gülfer Okumuş, Vedat Hamuryudan
Panelistler: Tamer Sayın, Özlem Özdemir
08:45-09:00  BUNU BİLİYOR MUSUNUZ?
PAH şüphesi olan hastada hangi otoantikorlar bakılmalı?
Konuşmacı: Süleyman Serdar Koca
09:00-10:00  VAKA 1
Gökçen Şimşek

VAKA 2
Mehmet Kaplan
10:00-10:15 KAHVE ARASI
  PULMONER HİPERTANSİYON DOSYASI
5. BÖLÜM

Oturum Başkanları: Mehmet Akbulut, Serpil Taş
Panelistler: Cihan Örem, Şehnaz Olgun Yıldızeli
10:15-10:30  BUNU BİLİYOR MUSUNUZ?
Antifosfolipid antikorlar nasıl bakılmalı?
Ayten Yazıcı
10:30-11:30 VAKA 1
Burcu Turan

VAKA 2
Uğur Nadir Karakulak
11:30-11:40 KAHVE ARASI
11:40-13:00
"PAHKEME"
PAH MAHKEMESİ

Mahkeme Heyeti: Zeki Öngen, Gül Öngen, Kemal Baysal, Hakan Kültürsay, Murat İnanç

1. DAVA
Savcı: Gülen Hatemi,
Avukat: Bedrettin Yıldızeli

2. DAVA
Savcı: Gülten Taçoy
Avukat : Alper Güzeltaş

3. DAVA
Savcı: İsmail Hanta
Avukat: Özlem Yıldırımtürk
13:00 - 13:45 ÖĞLE YEMEĞİ
  PULMONER HİPERTANSİYON DOSYASI
6. BÖLÜM

Oturum Başkanları: Didem Arslantaş, Ahmet Kaya Bilge
Panelistler: Züleyha Bingöl, Ali Akdoğan
13:45-14:00  BUNU BİLİYOR MUSUNUZ?
Difüzyon kapasitesi nasıl değerlendirilir?
Konuşmacı: Esen Kıyan
14:00-15:00 VAKA 1
Ahmet Karataş

VAKA 2
Alper Sarı
15:00-15:15 KAHVE ARASI
09:00-10:00 Sözlü Bildiri Oturumu I
Oturum Başkanı: Oğuz Uzun, Tarık Kıvrak, Hakkı Kaya
10:00-11:00 Sözlü Bildiri Oturumu II
Oturum Başkanı: Hakkı Şimşek, Ayşe Yıldırım
11:00-11:30 Akılcı İlaç Sunumu
Ümit Yaşar Sinan
11:30-12:00 KAPANIŞ